Klub Turystyki Rowerowej EkoRama

przy PTTK O/Huta Miedzi „Legnica”

Sprawozdanie z wycieczki pod nazwą:

Warta (960 km)

10 - 25.06.2017

Uczestnicy: Paweł Wróbel z Chojnowa i Halina Bierwiaczonek z Legnicy.

Wykorzystaliśmy najdłuższe, najpiękniejsze dni roku.

Pogody, w ciągu dwóch tygodni, były wszelakie z wyjątkiem zimnicy, nawet noce były cieplutkie. Często jazdę utrudniał wiatr z przodu.

Za noclegi płaciliśmy od zera (w namiocie) do pięćdziesięciu zł np. w Koninie. Średnio wyszło a'27 zł za nocleg z dobrym węzłem sanitarnym.

"Odboczka" od trasy Warty, celem zwiedzenia Kopalni Soli w Kłodawie.

Dwie godziny chodziliśmy z przewodnikiem w cieplutkich wyrobiskach solnych ok. 600 m pod powierzchną ziemi.

Relaksowaliśmy się w Termach uniejowskich.

Uniejowska solanka ma 68 °C. Wydobywana jest z głębokości 2 km. Zawiera siarkę, fluor, jod, kwas metakrzemowy, chlorki miedzi i żelaza, radon.

Baseny miały 1,2 m głębokości. Mało kto tam pływał.

Boże Ciało w Spycimierzu

Kwiatowe dywany miały ponad 2 km długości.

Na parkingu stało ok. dwudziestu autokarów z całej Europy i niezliczona ilość osobówek. Wiele osób przyszło piechotą z Uniejowa, bo to raptem niecałe 3 km.  Procesję zaszczycił biskup z Łowicza.

Na całodzienną wycieczkę pobrałam kanapkę. Niepotrzebnie, bo obok "dywanu" był wyszynk wszelakich specjałów na straganach, z wyjątkiem piwa. Piwo i coś do picia było w pobliskim sklepie.

Dziennie robiliśmy ok. 70 km. Na całej wycieczce pachniało jaśminami, czarnymi bzami i lipami.

                          PS. Na zdjęciu z Konina wkradła się literówka. Most nazywa się TORUŃSKI; leży na Trakcie Toruńskim.

Nazwa promu w Czeszewie pochodzi od imienia Nikodema Przybylskiego, przewoźnika sprzed około 40 lat. Ten środek transportu istnieje w Czeszewie od czasu przedwojennych, ale wtedy przewożono nim drewno i zwierzęta. Promem zarządza Nadleśnictwo Jarocin, które pobiera opłaty za przeprawę a' 2 zł.

Pałac w Kórniku był zamknięty, jak to w poniedziałki.

Najstarsze i największe w Polsce Arboretum w Kórniku z pierwszej połowy XIX wieku założone przez Tytusa Działyńskiego, o powierzchni ok. 40 ha, 3 tys. drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych.

Most w Rogalinku jako jedyny w Polsce zbudowany został w  1960 r. bez dylatacji; często bywa remontowany. Mieszkaniec Rogalinka, przy okazji zakupu truskawek, opowiedział anegdotę: Jego dziadek, będąc chłopcem został wysłany po wodę z Warty. Kra się oderwała i chłopak omal nie utonął, ale przypomniał sobie, że przy moście jest łacha piasku więc wykaraskał się szczęśliwie. Gdy skostniały z zimna wrócił do domu jego ojciec zapytał "Gdzie masz wiadro ?" i wygarbował mu skórę. Dziadek nawet kataru nie dostał.

Poznań

Za zgodą Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego - w Katedrze Poznańskiej udostępniona jest wierna kopia miecza św. Piotra autorstwa Bogdana Puchalskiego, by przypominała pielgrzymom i turystom o czcigodnym i wielce wymownym darze Papieża Jana XIII przez ręce Biskupa Jordana dla pierwszego Władcy Polski Mieczysława I.
ks. Ireneusz Szwarc Proboszcz Parafii Archikatedralnej.

Poznań. Ogród Botaniczny ok. 20 ha powierzchni z wytchnieniem od miejskiego gwaru i to za darmo.

Nadwarciański Szlak Rowerowy:
- Miłe złego początki - powiedziała czarownica wbijana na pal.

Szlak skończył się na prywatnej łące.

Nad Wartą.

 

W Puszczy Noteckiej.

Województwo Lubuskie.

Na koniec. W przyszłości, może warto, z uwagi na przewagę wiatru zachodniego pojechać w kierunku przeciwpołożnym ?

Halina Bierwiaczonek