Zarząd Klubu Turystyki Rowerowej EkoRama

przy PTTK Oddział Huta Miedzi „Legnica”

opis wycieczki pod nazwą:

57 Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK

który odbył się w Świdnicy w dniach od 10 do 18 czerwca 2017 r.

Głównym jego organizatorem był Oddział PTTK w Świdnicy i Świdnickie Koło PTTK „KOŁO ŚLĘŻY”

Uczestnicy; Mirosława Stępień, Maria Marcinowska, Małgorzata Wiland  i inni.

Wzięło w nim udział 577 rowerzystów z całej Polski. Zlot był ekskluzywny, bo tylko przodownicy KOT  mogli wziąć w nim udział z jedną zaproszoną osobą towarzyszącą. Można było uzyskać uprawnienia przodownika pod warunkami: Należało być członkiem PTTK, mieć srebrną odznakę KOT, zdać egzamin z geografii i historii Polski, znajomości przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach i… opłacić egzamin.

Organizatorzy Zlotu spisali się na medal, wszystko było perfekcyjnie przygotowane, na najwyższym poziomie, Brawo! Poprzeczka dla następców zawieszona została wysoko.

Codziennie jeździliśmy innymi trasami, pozwalającymi poznać Dolny Śląsk. Zwiedziliśmy Świdnicę, Wałbrzych, zamek Książ, Krzyżową, Ciernie i wiele innych wiosek.

Każdego dnia mieliśmy do wyboru dwie trasy: dłuższą dla bardziej wytrzymałych i krótszą. Każda z nich obfitowała w ciekawe miejsca i widoki zapierające dech w piersiach. Piękne tereny. Pogoda dopisała mimo przelotnych deszczyków, ale dla prawdziwych turystów nie ma złej pogody, najwyżej źle dobrane ubranie. Zlot w Świdnicy zapamiętam jako pachnący lipami i kwitnący makami, chabrami, coś urokliwego.

Warto tez zaznaczyć, że mieliśmy okazję uczestniczyć  chyba pierwszej w historii rowerowej procesji podczas święta Bożego Ciała. Trasa o długości prawie 50 km z czterema przystankami w kolejnych kościołach, a na koniec była msza. Ciekawe przeżycie. Ciekawe czy znajdą się następcy?

Do zobaczenia na kolejnym zlocie!

Następny zlot – w 2018 roku odbędzie się w Boszkowie Letnisku.

Tekst i zdjęcia: Mira Stępień.