Klub Turystyki Rowerowej EkoRama

przy PTTK O/Huta Miedzi „Legnica”

Sprawozdanie z wycieczki pod nazwą:

49. Rajd Kaczawski Hutników Miedzi

Lubachów 20 – 21.05. 2017

Świdnica, to miasto powiatowe, leżące na Dolnym Śląsku, pomiędzy Wałbrzychem a Wrocławiem. Znane jest choćby z tego, że znajduje się tu jeden z obiektów Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - Kościół Pokoju, lub Katedra z jedną z najwyższych w Polsce wież... To, o czym chcemy napisać dziś, przebija jednak wszystko, zarówno strzeliste wieże, jak i obiekty z listy UNESCO. Dziś chcemy opowiedzieć Wam historię pewnego jegomościa, który od roku 1928, próbuje załatwić swoją podstawową potrzebę, na oczach szerokiej publiczności. " A imię jego, "Srający Chłopek". I jak zwykle w polskim narodzie zdania podzielone są... Sława to czy hańba? Pewne jest to, że postać na pomniku, mimo, że zupełnie z nazwiska nie jest znana, to ewenementem na skalę - przynajmniej europejską, i owszem jest.

W 1928 r. został ufundowany przez mieszkańców Świdnicy. Okazją do wystawienia takiego niezwykłego pomnika było powstanie wodociągów w mieście. Początkowo siedział sobie spokojnie przy ulicy Bokserskiej, tuż przy budynku firmy, gdy jednak została wybudowana Oczyszczalnia Ścieków "Bystrzyca", przeniesiono go właśnie przed siedzibę oczyszczalni, na obrzeża Świdnicy, do Zawiszowa.

 http://labiryntarium.pl/index.php/ciekawostki/509-srajacychlopek.html (23.05.2017 r.)

Sztuka kiczu ?

W Witoszowie Dolnym nr 7 nad Witoszówką, Muzeum Broni i Militariów z 1999 r. prezentujące ogółem 2 tys. eksponatów; samych karabinów było ponad 500: Czołg T-72, samoloty: MIG-21, SU 22, Iskra, działo samobieżne,  broń: strzelecka krótka i długa,  broń automatyczna, przeciwpancerna, kilkanaście transporterów, lekkich i opancerzonych i ponad 20 armat, a także stacje radio-lokacyjne, wyrzutnie, samochody, motocykle oraz wiele innych... Tylko U-bota brakowało.

Uczestnicy to 8 osób: Mirosław, Beata, Szymon, Bogusław, Halina, Krzysztof, Grażyna i Henryk.

Prowadzący na trasie dwudniowej: Kol. Grażyna

Prowadzący na trasie niedzielnej: Kol. Halina Bierwiaczonek (prezes EkoRamy)

Fotograf: Halina Bierwiaczonek

Trasa dwudniowa: Legnica - Przybyłowice - Jawor - Roztoka - Godziszówek - Olszany - Milikowice; 55 km

Milikowice - Świdnica (Kościół Pokoju) - Bystrzyca Górna - Lubachów; km 25

Trasa niedzielna: Legnica – Świdnica (KD) . Świdnica (Pomnik Srającego Chłopka) - Witoszów Dolny (Muzeum Broni i Militariów) - Lubachów; ok. 30 km.

Ciekawe miejsca w Świdnicy: Kościół Pokoju i pomnik „Srającego Chłopka”.

Miejsca odpoczynku: Milikowice w agroturystyce i Lubachów agroturystyka Mariaż z widokiem na zaporę na Bystrzycy z największą w Polsce hodowlą osłów.

Pogoda. W sobotę zachmurzenie było zmienne, w niedzielę wypogodziło się aż do gorąca.

Zakończenie o godz. 16.00 w Lubachowie i przewóz (240) osób autokarami do Legnicy.

Dodatkowe informacje: Gorący posiłek był bardzo obfity. Muzyka do tańca brzmiała na żywca. Dwoje rowerzystów – Grażyna i Henryk powrócili do Legnicy rowerami a’ 150 km.

Opis Rajdu wg KTP "Sznurówa"

Legnica, dnia 23.05.2017                                      podpis sprawozdawcy  Halina Bierwiaczonek