Opis wycieczki

Klub Turystyki Rowerowej EkoRama

przy PTTK Oddział Huta Miedzi „Legnica”

rowerowe poszukiwanie Pomnika napoleońskiego w Lisowicach

8 kwietnia 2017 (sobota)

Osoby:  Halina Bierwiaczonek – prowadząca  i Małgorzata Maćkowska.

Trasa: Legnica Piekary – Pątnów Legnicki – Bieniowice – Szczytniki nad Kaczawą – Lisowice – bezdroża na górkę pomnikową 16,121 E x 51,104 N  – powrót tą samą drogą; 40 km.

 

 

 Zbiórka wyznaczona była w Legnicy przy Carrefourze o 11.00. Pogoda była zmienna, 12 stopni C.  Pojechałyśmy na rogatki miasta do Pątnowa Legnickiego a potem cały czas prosto na Lisowice. Ziemia pachniała wiosną po ostatnich deszczach. Przecięłyśmy Kaczawę. W zaroślach kwitły bialutkie tarniny. Rolnicy pracowali na polach w towarzystwie skowronków.

Ok. 12.30 wjechałyśmy do lasu w Lisowicach.

Przy skrzyżowaniu w Lisowicach głównej drogi prowadzącej do Lubina nr 36 zakręciłyśmy od razu w lewo, w drogę gruntową. Minęłyśmy kurniki i po jakichś 500 m zatrzymałyśmy się przed amboną myśliwską. Po uważnym rozglądaniu się w zaroślach zauważyłyśmy najpierw równoboczne wzniesienie, a na nim jakby kupę kamieni.  Przypięłyśmy rowery do drzewek i podeszłyśmy jakieś pięćdziesiąt metrów, niezbyt stromo na szczyt.

Pomnik został zbudowany w stulecie bitwy nad Kaczawą 1813 – 1913. Pomnik w formie kopca kamiennego z krótkim napisem: „ 1813-1913”. Cenotaf był imponujących rozmiarów ok. 5 metrów wysokości. GPS pokazał 137 m n.p.m.

Wróciłyśmy tą samą drogą podziwiając bociany na gniazdach. Ok. 15.00 byłyśmy na Piekarach.

Pomnik został znaleziony.

Tekst i zdjęcia: Halina Bierwiaczonek