Klub Turystyki Rowerowej EkoRama

 

Sprawozdanie z wycieczki pod nazwą:

 

XXIII Rajd Kolarski

PTTK Ostrów Wielkopolski

„Wiosna z Bicyklem’77”

Brenno 2015

1.     Data: 30.04.2015 (czwartek) – 3.05.2015 (niedziela)

 

 

2. Liczba uczestników: Dwie osoby z EkoRamy PTTK O/Huta Miedzi „Legnica” - Halina Bierwiaczonek i Mirosława Stępień, oraz ok. 50 uczestników z kraju m.in. z Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania, Kalisza, Krotoszyna, Wrocławia, Włoszakowic, Wałbrzycha, Boguszowa-Gorce, Jarocina, Pleszewa, Woli Książęcej i innych.

 

3. Trasa i km:

 

1.      Dojazd kolejowy do Rydzyny (na trasie Wrocław – Leszno) z rowerem ok. 30 zł.

Rowerami z Rydzyny przez Leszno – Włoszakowice – Zaborówiec do Brenna; 62 km

2.      Pętla rowerowa z Brenna przez Wieleń – Kaszczor – do Sławy –Wijewo - Brenno; 63 km

3.      Brenno – Łysiny – Wschowa – Krzyżowice – Włoszakowice – Górsko – Brenno; 65 km

4.      Brenno – Olejnica – Przemęt – Poladowo – Śmigiel – Stare Bojanowo.

Kolejami: Str. Bojanowo (Kościan – Leszno) – Wrocław – Legnica z rowerem ok. 33 zł.

Rowerem: Legnica – Legnica Piekary;  47 km

Ogółem 237 km

           

4.Ciekawe miejsca i obiekty:

Rydzyna -  zamek pamiętający czasy króla Stanisława Leszczyńskiego, który sprzedał go w 1733 r. Aleksandrowi Sułkowskiemu, byłemu ministrowi Augusta II Sasa Mocnego. Najlepsi artyści i architekci epoki zapisali się dla potomnych w zamku Rydzyńskim.

 

Święciechowa – w centrum miejscowości ustawiono na metolowym kole model kuli ziemskiej.

Wiąże się z tym legenda, która głosi, że przez rynek przechodzi oś świata, którą burmistrz miasta nakazał co roku oliwić. W dawnych wiekach stawiano beczkę z masłem w rynku na kamieniu, pod którym słyszano zgrzyt obracającej się osi. Słońce topiło masło, które otworem w dnie beczki spływało w ziemię i smarowało oś ziemską.

 

Włoszakowice – nietypowy pałac o dziwnym kształcie zachował się we wsi znanej z tego, że w 1785 r. urodził się kompozytor Karol Kurpiński twórca Warszawianki.

W połowie XVIII w. książę Aleksander Józef Sułkowski, właściciel Rydzyny, zbudował pałac na planie równobocznego trójkąta na sztucznej wyspie otoczonej fosą. Fasada główna poprzedzona jest dwubiegowymi schodami.

Tak niezwykły kształt pałacu tłumaczy się związkami Aleksandra Józefa Sułkowskiego z masonerią. Wzór trójkątnej kielni to symbol wolnomularstwa, a Sułkowski był jednym z pierwszych polskich masonów. Być może poza oficjalną siedzibą w Rydzynie chciał mieć zaciszne miejsce na masońskie spotkania.

 

Wieleń – sanktuarium Matki Boskiej Wieleńskiej – Ucieczki Grzeszników z epizodem cysterskim. Wciąż przychodzą tam pielgrzymki.

Sława – na środku rynku nie ma ratusza lecz kościół poewangelicki wg projektu K Fr Schinkla.

 

Radzyń – wieś koło Sławy gdzie znajduje się Stacja Meteorologiczna. Stacja od 1970 r. zajmuje się badaniem obiegu wody w przyrodzie.

 

Wschowa – Król Kazimierz Wielki przyłączył miasto  będące wcześniej we władaniu książąt śląskich do Polski. W r. 1364 odbył się tam ślub króla z księżniczką żagańska Jadwigą.

Po r. 1404 powstała we Wschowie mennica Andrzeja Tynfa (od jego nazwiska bite monety nazywano „tynfami”), której kiepskiej jakości produkty uwiecznione zostały w powiedzeniu, iż „dobry żart tynfa wart”.

Z racji położenia przy drodze z Wielkopolski na Łużyce, często przebywali tam sascy królowie Polski (August II Mocny i August III).

W wyniku II rozbioru w styczniu 1793 r. Wschowa znalazła się w granicach Prus.

Pod koniec XVI w. Wschowa stała się silnym ośrodkiem protestantyzmu. Zachował się najstarszy cmentarz ewangelicki założony poza murami miejskimi z 1609 r. z ciekawą sztuką rzeźby nagrobnej.

 

Górsko – gospodarstwo rolno – agroturystyczne od lat prowadzi rodzina państwa Murków. Głowa rodziny pan Marian Murek ma wyjątkową pasję rzeźbienia w drewnie. Podglądając przyrodę wyrzeźbił kilkanaście gatunków ptaków naturalnej wielkości i koloru.

„Zagroda u Rzeźbiarza” jest czynna codziennie; świątek, piątek i niedziela od 9.00 do 19.00, opłata jest symboliczna a ekspozycja ubarwiona dźwiękami ptaków,  może zainteresować nie tylko dzieci.

 

Przemęt – kościół związany z cystersami dominuje swoimi wieżami nad okolicą.

 

 

5. Miejsca odpoczynku: Brenno, komfortowy ośrodek „Magda” nad jeziorem Białym z dyskoteką co wieczór.

 

6. Pogoda: Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Wiatr był silny ze wszystkich kierunków.

 

7. Dodatkowe informacje:

        Drogi były wszelakie; asfaltowe, gruntowe, ścieżki rowerowe i brukowane.

        Kwitnące rzepaki w większości były tylko na Śląsku.

                    Konkurs turystyczny był prawie w całości poświęcony historii regionu.

        Transport rowerów w Przewozach Regionalnych i „KaDeczkach” co raz wygodniejszy.

 

 

Tekst i zdjęcia; Halina Bierwiaczonek