Klub Turystyki Rowerowej EkoRama

 

Sprawozdanie z wycieczki pod nazwą:

 

Zakończenie sezonu rowerowego

połączone z

VII Świętem Wina i Miodu Pitnego

na Zamku w Grodźcu

 

 

1. Data: 05-06.10.2013 (sobota  i niedziela)   od godz. 10.30

 

2. Liczba uczestników  -  6;  Halina Bierwiaczonek, Grażyna Kubicz,  Iza Uniatowicz, Marysia Marcinowska, Stasiu Luboński, oraz ja – Henryk Marciniak. 

3. Prowadzący: Henryk  Marciniak.

 

 

4. Trasa: Zbiórka w Legnicy o 10.30  na mostku Bielańskim, następnie ul. Działkową na Ulesie, Gierałtowiec, Zagrodno, Olszanica, Grodziec  - ok. 45 km

 

 

 

Powrót:   Zagrodno, Uniejowice, Brennik, Wilczyce, Legnica  - ok. 38 km

 

 

 

5. Ciekawe miejsca i obiekty: W Ulesiu Kolumna Łez - (opisana w poprzedniej wyciecze na Kartoflisko) - zwiedzanie zamku w Grodźcu a następnie wspólne biesiadowanie  i zabawa z ciurami zamkowymi oraz rycerstwem a także dworzanami biorącymi udział w imprezie.

 

 

 

W drodze powrotnej zwiedzanie pałacu w Grodźcu oraz  klasycystycznego  kościoła i pomnika wojennego w Zagrodnie.

 

 

 

Cały dziedziniec Zamku Grodziec zatłoczony był szwendającymi się przekupniami, którzy oferowali okowity, wina przednie, piwo świeżo warzone, mięsiwa pieczone, polewki żurowe czy chrzanice różniste, pierniki, podpłomyki, sery, dzieże drewniane, przyodziewek. Rycerze naparzali się w szrankach ku uciesze gawiedzi. Knechtowie grali w kości. Stoły zastawione były naczyniami z gliny, szkła, drewna, srebra, cyny i wikliny. Podkuchenne i służące wałęsały się z hrabiankami i szlachciankami. Widziało się mieszczki i damesy między zakutymi rycerzami rodem spod Grunwaldu. Podchmielony Zagłoba  rozmawiał z Wilhelmem Tellem i joannitą. Przepychały się tatarskie basałyki, pruskie i szwedzkie żołdactwo, muszkieterowie, żacy i krzyżacy oraz jakieś Elfy w ciżmach. Kogo tam nie było ???  i ja tam byłam, miód i wino piłam. (hb)

 

 

 

6. Miejsca odpoczynku: w Lubiatowie przy sklepie, jedynej rozrywce wiejskiej, (bo druga wyszła za mąż),  a w drodze powrotnej w Brenniku gmina Złotoryja  na placu zabaw.

 

 

 

 

7. Pogoda: Babie lato. Słonecznie, ale w cieniu czuło się chłód.

 

 

 

8. Zakończenie w dniu: 06.10.2013 (niedziela) o godz.  15.00  w Legnicy przy  skrzyżowaniu Nowodworskiej z  Jaworzyńską.

 

 

 

 

9. Podsumowanie sezonu: W sezonie 2013 r. odbyło się ileś tam wycieczek. (Wszystko jest na Stronie EkoRamy PTTK przy Hucie Miedzi „Legnica”).  Puchar Prezesa pozostał  u Kol. Mieczysława Koblańskiego. W przyszłym roku w czerwcu, chcemy jeszcze raz pojechać nad Jezioro Bodeńskie. – A co, już raz byliście ? – Nie, ale już raz chcieliśmy. (Z filmu: „Podróż na jeden uśmiech”).

 

PS. W legnickim parku odbywał się II półmaraton, w którym startowało 615 zawodników, a wśród nich rzeczony wcześniej Kol. Koblański.

 

 

Podpis prowadzącego  -  Henryk Marciniak

Przydatne linki:

 

Zamek Grodziec. Filmik Polsko-Czeskiego Pogranicza ok. 3.5 min.

Grodziec w filmach. Strona Obieżyświata.

Historia zamku. Polska niezwykła.

Skarby w Grodźcu. Zamek i pałac.

Grodziec historycznie. Właściciele Grodźca.

Grodziec. Pałac barokowy.

Grodziec. Ciekawostki.

Grodziec. O kobietach wg p. J. Lamparskiej.

Grodziec. Przepis na zupę "chrzanicę"

Zagrodno. Pomnik wojenny.