Klub Turystyki Rowerowej EkoRama

„ STYK 3-CH GRANIC „

1. Data:   20-21.07.2013 r.

2. Wykaz uczestników: Iza, Grażyna, Stasiu i znowu ja – Heniek

3. Prowadzący:  Henryk  Marciniak

4. Trasa:  Spotkanie  o godz. 7.00 na dworcu PKP w Legnicy i przejazd pociągiem do Zgorzelca.

Przekroczenie granicy niemieckiej  i wjazd do Goerlitz, następnie rowerami  przez Marienthal,

Zittau na styk 3 granic tj: Zittau, Hradek nad Nisou i Porajów. Dalej przez Hradek do Bogatyni.

ok. 65 km.

Powrót:  Bogatynia, Frydlant  przez Zawidów do Zgorzelca - ok. 40 km, następnie pociągiem do Legnicy.

5. Ciekawe miejsca i obiekty:

Goerlitz - wspaniałe zabytki w Rynku. Trafiliśmy akurat na Schlesischen Tippelmarkt czyli Jarmark Garncarski. Impreza przypominająca Jarmark Ceramiki w Bolesławcu. Wydarzenie zaczynało się korowodem rzemieślników i zespołów w strojach z poprzedniej epoki, w której uczestniczyli  także goście z Polski: klub górski Róża Bazaltowa ze Złotoryi oraz Zespół Pieśni i Tańca  „LEGNICA‘’  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=iKPFNxZhzJw

Następnie klasztor St. Marienthal, który jest najstarszym zakonem kobiecym zakonu cystersów  w  Niemczech, czynnym nieprzerwanie od założenia w roku 1234.

Styk 3-ech granic, czyli Zittau, Hradek nad Nisou i Porajów gdzie odbyło się spotkanie 1 maja 2004 roku dwóch Premierów:  z Polski, Czech i Kanclerz  Niemiec z okazji  największego w historii rozszerzenia Unii Europejskiej. W skład wspólnoty wstąpiło wtedy 10 krajów - oprócz Polski i Czech - były to: Estonia, Łotwa, Litwa, Słowacja, Węgry, Słowenia, Malta oraz Cypr.

Kopalnia węgla brunatnego „Turów” jedna z największych w Europie,

Zamek Frydlant należący do największych w Czechach, a zarazem na pograniczu polsko-czeskim.

6. Miejsca odpoczynku:  Klasztor Marienthal i agroturystyka w Bogatyni.

7. Pogoda:  słonecznie, ale wietrznie.

8. Zakończenie wycieczki w niedzielę  21.07.2013 ok. godz. 16.00  na dworcu PKP w Legnicy.

Podpis prowadzącego  -   Henryk Marciniak