Osoby na bajkach: Dana i Halina, oraz Mira i Ania z Wrocławia i mnóstwo ludzi z całego Dolnego Śląska i nie tylko.

Plon niesiemy, plon dożynkowy wieniec -

złoto polskich zbóż, owoców rumieniec.  (Tadeusz Kubiak)

W okolice Dożynek w Kondratowicach (pow. Strzelin) można dojechać koleją w dwójnasób:

a) Legnica – Piława Górna,

b) Legnica – Wrocław, Wrocław – Strzelin.

Ranek był chłodny, ale dzień tak piękny jak tylko dzień wrześniowy być potrafi.

11.00 wieś Kondratowice, pałac z 1891 r.

11.40 Kondratowice, boisko sportowe; 20 km, temp. 35,2 stopnie C.

Podziwiałyśmy z koleżankami delegacje z wieńcami z Legnicy, Oławy, Góry, Milicza, Piławy Dolnej, Lubina, Dzierżoniowa, Środy Śląskiej, Wrocławia, Ząbkowic Śląskich, Złotoryi, Świerzawy, Kłodzka, Kamiennej Góry, Szczytnej, Nowej Rudy, .... i Kondratowic

Pod parasolami śpiewały Świtezianki z Jelcza-Laskowic. Koleżanki poinformowały, że znają te głosy z audycji Polskiego Radia program pierwszy, gdyż kapela odnosi sukcesy.

W oddali, na boisku celebrowano uroczystą Mszę Świętą z udziałem Very Important Persons.

Podobały nam się kolorowe paski strojów ludowych, góralskich, ale także barokowe suknie z krynolinami.

Na obrzeżach boiska była sprzedaż (wyprzedaż) z Agencji Mienia Wojskowego – wszyscy chodzili w wojskowych beretach -, prezentowała się straż pożarna, oferowano hamburgery, kebaby, pajdy chleba a' 5 zł, pizzę z pieca, gofry, kukurydzę, watę cukrową, lody włoskie. Były oferty z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Banku Gospodarki Żywnościowej, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Stowarzyszenia Gromnik etc.

W konkursie nagrodzono wieniec ze Zgorzelca. Jeden wieniec miał unijny akcent, gdyż wykonano go w formie Wieży Eiffla.

14.30 wyjazd z Kondratowic aby zwiedzić Strzelin.

Jechało się po plaskatym terenie na świetnych asfaltach z widokiem na Ślężę i Radunię przez Piotrowice (sic !) k. Strzelina. Przy drodze widać było dźwigi nad wielkimi kamieniołomami granitu, ale nie udało się nigdzie podejść. Tambylcy radzili, żeby pojechać do Górki Sobockiej w gminie Kondratowice na kamieniołom gigant.

16.00 Strzelin 36 km, 31,8 stopnia C. W Rynku w Strzelinie odbudowują wieżę Ratusza. Hełm przykryty blachą miedzianą oczekiwał na montaż. Historyczny stół sędziowski pod rzeczoną wieżą stoi od jakichś pięciuset lat. Odwiedziłyśmy przy rynku Rotundę św. Gotarda. Niewiele śladów romańskich pozostało na Dolnym Śląsku ! Przejechałyśmy przez park, który przez trzy wieki był ewangelickim cmentarzem. W pozostałościach murów miejskich ostał się ślad po Bramie Ziębickiej, poza tym widziałyśmy pręgierz z XVI wieku i to koniec zabytków.

Strzelin może poszczycić się laureatem nagrody Nobla z 1908 r. lekarzem Paulem Ehrlichem, który tak się zasłużył wynalezieniem skutecznego lekarstwa przeciwko kile, że jego podobiznę umieszczono na dwustumarkowym banknocie. W 2004 r. Strzelinianie ufundowali mu pomnik z granitu.

18.30 PKP Strzelin; 29,8 stopni C. Przejechałyśmy pociągiem przez Warkocz i Węgry jadąc do Wrocławia.

19.30 "Dobry wieczór we Wrocławiu" i sprawna przesiadka z peronu na peron na remontowanym dworcu kolejowym.

21.00 Legnica 45 km, 23 stopnie C. ... wieczór taki piękny, że szedłem piechotą.- J. Tuwim.

To były prawdziwie złote dożynki –  powiedziała Kol. Ania, autorka kilku zdjęć.

Halina Bierwiaczonek

Reminiscencje.