Co, gdzie, kiedy: - Święto Wrzosu w Borówkach 13 sierpnia 2011 (sobota).

Trasa: Legnica - Studzianka - Kolej, Przewozy Regionalne

Rower: Studzianka - Wierzbowa - Motyle - Wierzbowa - Gromadka - Borówki - Gromadka - Modła - Rokitki.

Kolej Przewozy Regionalne: Rokitki - Legnica

Legnica  - Piekary: 54 km

Osoby: Halina, Dana i Koleżanki oraz Koledzy z KTP "Sznurówa" i inni.

Kiedy sierpień wrzos rozwija, jesień krótka, szybko mija. (Przysłowie polskie).

7.45 Stacja kolejowa Legnica; 5,5 km. Bilet kolejowy dla dwóch osób w promocji "Jeden + jeden" z rowerami do Studzianki kosztuje ok. 10 zł. Z jednej wycieczki do Borówek zrobiło się cztery warianty:

1.Piechurzy ze Sznurówy jechali szynobusem do Żagania przez Studziankę i dalej pieszo do Borówek (potem nocleg w Gromadce).

2.Piechurzy w liczbie - cyfrą 6, słownie: sześć, jechali z rowerami do Żagania przez Studziankę; dalej na kołach do Borówek na nocleg w pobliskiej Gromadce.

3.Piechurzy jechali do Studzianki szynobusem; dalej odpalili zelówki do Borówek - nocleg w Gromadce.

4.EkoRama pojechała tym samym szynobusem do Studzianki i dalej na kołach do Borówek; pod wieczór do Rokitek; potem szynobusem do Legnicy.

Bory Dolnośląskie

Bory dolnośląskie należą do największych w Europie Środkowej zwartych kompleksów leśnych. Ich ogólna powierzchnia wynosi ok. 165 tys. ha. Lasy te znajdują się w granicach dwóch województw (dolnośląskiego i lubuskiego). Charakterystyczną cechą krajobrazu są torfowiska i wydmy śródlądowe. Bory Dolnośląskie ze względu na mało urodzajne gleby nie podzieliła losu innych kompleksów leśnych i nie zostały zamienione w pola uprawne. Kolonizacja ograniczyła się głównie do dolin rzecznych. W czasach średniowiecza ludność trudniła się bartnictwem, łowiectwem, rybołówstwem i smolarstwem. Od XIV i XV wieku rozwinęło się hutnictwo żelaza w oparciu o ubogie rudy darniowe. (Informacja z mapy Bory Dolnośląskie).

9.10 Studzianka - wieś nieistniejąca; zachował się tylko przystanek kolejowy, na którym wysiadło wielu turystów i grzybiarzy. Z miejsca zaatakowały wszystkich chmary komarów. Przez chwilę z pieszymi szukaliśmy czerwonego szlaku, a po utrafieniu w odpowiednią leśną drogę pojechałyśmy po piachu stając co chwilę aby pozbierać kurki, kozaczki, prawdziwki. Podziwiałyśmy kwitnące wrzosy, macierzanki, rozchodniki, kampanule...Z ładnej, słonecznej pogody nagle zrobiło się czarno na niebie. Ledwie zdążyłyśmy dopaść sklepu aby schronić się przed burzą.

11.30 Wierzbowa Śląska; 16 km.

Wierzbowa

Według legendy wieś założyli węglarze w XII wieku. Wierzbowa wchodziła w skład lenna zamkowego w Bolesławcu i w 1594 r. została zakupiona przez bolesławiecką radę miejską. Tylko niewielki fragment wsi był związany z majątkiem Modła. Po II wojnie światowej osiedlili się żołnierze II Armii WP (głównie z 1 Korpusu Pancernego i 5 DP). Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP pochodzi z 1756 r. Wieżę dobudowano w 1819 r. (Informacja z mapy Bory Dolnośląskie).

Gdy przestało lać pojechałyśmy do wsi Motyle z uwagi na interesująca nazwę. Po drodze przez las znów lunęło więc po oględzinach przejechałyśmy parę kilometrów do wsi gminnej o nazwie Gromadka.

Gromadka

Wieś w południowo - wschodniej części Borów Dolnośląskich. Siedziba Urzędu Gminy, ok. 2,3 tys. mieszkańców. miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana w dokumencie rady miejskiej Bolesławca w 1554 r. Dokument Władysława Jagiellończyka z 1514 roku zawiera informacje o kuźnicy żelaza na terenie Gromadki należącej do von Schellendorfów. W początkach XIX wieku w miejscu starszej kuźnicy powstała "Huta Fryderyka". W 1860 gospodarz Gottlieb Wiedermann założył "Hutę Hermana". W 1880 r. jego syn Herman Wiedermann zakupił starszą hutę. Powstanie nowoczesnych zakładów hutniczych przyspieszyło rozwój miejscowości. W 1913 r. wieś otrzymała połączenie kolejowe. Po drugiej wojnie światowej hutnictwo żelaza było kontynuowane. W 1989 r. trzy zakłady Odlewni Żeliwa "Gromadka" zatrudniały 1200 osób. (Źródło informacji jw.).

13.00 Borówki; 27 km.

Już z drogi widać było festynowe, namiotowe miasteczko. Najpierw wieś Dobków z Gór Kaczawskich prezentował swoją ceramikę artystyczną, dalej "Wesoła Gromadka" zachwalała  wypieki, z samochodu sprzedawano rośliny, dalej były miody, woski itd. itd. Ponieważ oficjalne otwarcie zaplanowano na 14.00 pojechałyśmy na Torfowisko Borówki przez ścieżkę zmysłów (z 2001 r.). Pomysł na zmysły przedni.

Aby doznać zmysłów wystarczy boso przespacerować się trzy razy po szyszkach, kończąc w trocinach. Rezerwat z 1994 r. "Torfowisko Borówki" o powierzchni ok. 30 ha gdzie występuje rosiczka - roślina owadożerna, wełnianka, żurawina itd. Nad wodą obserwowałyśmy ślady żerowania bobrów. Spotkałyśmy piechurów z KTP "Sznurówa"

14.30 wieś Borówki; 34 km (26 stopni C).

Na festynie odbywała się uroczystość Złotych Godów, a potem dzieci na rowerach w asyście policji udały się na rajd rowerowy.

 

Na proscenium wystąpił zespół "Cykady z Przemkowa". Nad placem unosiły się kolorowe bańki mydlane i zapach wojskowej grochówy. Grochówka, w której "pływało serce kucharki" była pyszna i ... gratisowa. Piechotą dotarła grupka z Przemkowa pod wodzą przewodnika Kol. Lucjana. Obserwując występ Zespołu Pieśni i Tańca "Legnica" uczestnicy czyścili grzyby.

17.00 wyjazd z Borówek. Przy drodze zakwitł ogródek Pana Boga, bo było żółto od dzikich dzielżanów.

17.20 Modła

Wieś w gminie Gromadka. W dokumencie księżnej świdnicko-jaworskiej Agnieszki z 1381 r. wieś figuruje pod nazwą "Model". Dawny ośrodek hutnictwa żelaza opartego na rudach bagiennych. W 1425 r. wymieniona jest kuźnica żelaza, a w 1475 nawet dwie. W 1854 r. uruchomiona została huta żelaza "Huta Wilhelminy", którą po II wojnie światowej podporządkowano Odlewni Żeliwa "Gromadka". Od 1872 r. Modła posiadała bezpośrednie połączenie kolejowe z Legnicą i Żaganiem. Od XV wieku wieś była w posiadaniu rodu von Bibran a w latach 1857 do 1945 von Ritterg (Źródło inf. j.w.).

18.10 Rokitki; 49 km

Na budynku stacji wisiały dwa rozkłady jazdy tj. Kolei Dolnośląskich i Przewozów Regionalnych i na żadnym nie było żadnych uwag co do kursowania pociągów. Dwie studentki czekały od 15.00, bo nie było zaznaczone, że pociąg czy szynobus w soboty nie jeździ.

19.30 odjazd PR z Rokitek. 20.01 Legnica (24 stopnie C). Pełnia księżyca. Ponoć grzyby nie rosną w czasie pełni.

20.40 Legnica Piekary; 54 km.(19,6 C).

Tekst i zdjęcia Halina Bierwiaczonek