Opis Powitania wiosny w Kunicach

19 marca 2011 sobota  Dzień Wędkarza

Trasa: 12.00 Legnica - Piekary - Ziemnice - Kunice - Ziemnice - Legnica 17.00;  28 km

Osoby: Mirek, Halina, Grażyna, Gosia i Edward.

Wczoraj w Legnicy padał deszcz ze śniegiem. Dziś w południe było 7 stopni C i dmuchał przenikliwy wiatr. Dobrze, że choć słońce przezierało przez chmury, kiedy spotkaliśmy się w pięć osób przy CH Piekary.

Halina przywiozła na bagażniku rowerowym bukiet żółtych forsycji (między nami mówiąc podgonionych w domu), wszak Kol Grażyna zorganizowała wycieczkę pt: "Powitanie wiosny - Kunice ze Sznurówą i Marzenką"

Grażyna poprowadziła pod górkę na Ziemnice. Gosia i Edward jechali z przodu, Mirek w niebieskiej kurtce zamykał peletonik. Na oziminach pasły się dorodne sarny.

13.10 Kunice. Ośrodek Posejdon; 14 km.

Na jeziorze Kunickim żeglowała jakaś łódka pod pełnymi żaglami.

Pod wiatą mnóstwo ludzi ze Sznurówy zajadało obiad z cateringu. Był gulasz i mięso z griilla, a na deser ciasto

Już przed wiekami ludzie opiekali żywność na ogniu. I dziś nie ma prostszego sposobu na smaczny posiłek - wystarczy kawałek soczystego mięsa lub trochę warzyw oraz węgiel.

Grillowanie cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. W Japonii przyrządza się w ten sposób yakitori - niewielkie szaszłyki z mięsa i porów. W Tajlandii, mięso nadziewane na małe patyczki pieczone na węglu drzewnym z bambusa i skorup orzechów kokosowych. Brazylijczycy preferują wielkie kawałki mięsa opiekane na długich szpikulcach nad otwartym ogniem, a w Australii na ogólnodostępnych grillach umieszczonych na plażach przygotować można dania z mięsa, ryb i owoców morza zwane surf and turf.

Również u nas, w ciepłe wiosenne i letnie popołudnia gromadzimy się wraz z przyjaciółmi wokół rozpalonego grilla ze skwierczącymi kiełbaskami, mięsem i warzywami. To nie tylko sposób przyrządzania posiłków, ale i styl życia. Styl, który nierozerwalnie wiąże się z biesiadowaniem na świeżym powietrzu przy stole zastawionym prostymi, ale charakterystycznymi potrawami.

Broszurka Biedronki "Grillandia 2008" str. 2.

Około 14.00 prezesi PTTK Oddział przy Hucie Miedzi Legnica Kol. Krzysztof i KTP Sznurówa Kol. Andrzej uroczyście wręczyli nagrodę za całokształt Koleżance Ani. Dostała wielki wałek do ciasta. Wręczono także legitymacje nowo wstępującym członkom Sznurówy po czym wszyscy odśpiewali hymn pt: "Klub Sznurówa"

Ok. 15.00 piechurzy naszykowali rekwizyty do gier i zabaw plenerowych dla dzieci. Uciecha była wielka z nagród i słodyczy.

O 15.30 Tandem Piotr i Halina przeprowadzili konkurs dla dorosłych tzw. Omnibus. Pytania były np takie: Który miesiąc ma 28 dni ? Wszyscy orzekli, że luty, zamiast wszystkie. Wygrała Ania i dostała książkę p. J. Lamparskiej. Pozostali uczestnicy tj. Małgosia i  Lucjan także dostali książki.

Członkowie EkoRamy urządzili sobie sesję fotograficzną przy Marzannie.

Ok. 16.00 członkowie EkoRamy  wyjechali w drogę powrotną do Legnicy przez Ziemnice.

Legnica 20.03.2011 Tekst i zdjęcia Halina Bierwiaczonek