Opis po uroczystościach 250 rocznicy Bitwy Legnickiej

sobota 14 sierpnia 2010

Wykład dr Piotra Pregiela i rowerowy objazd trasy zorganizowało Muzeum Miedzi w Legnicy.


Trasa: Legnica – Bieniowice – Spalona; 30 km


Ludzie: Grażyna, Staszek, Mirek, Halina i inni.


11.00 Akademia Rycerska w Legnicy – wykład dr Piotra Pregiela.

Rowery zostały na zabytkowym dziedzińcu pod opieką wolontariuszy.

Wykład doktora Pregiela o przejęciu Śląska spod panowania Austriaków we władanie pruskie w połowie osiemnastego wieku był interesujący: Gdyby król pruski Fryderyk II Wielki nie zwyciężył pod Legnicą 15 sierpnia 1760 r. nie byłby tak silny by doprowadzić do I Rozbioru Polski (1772 r.).

Mimo swojej mizerii militarnej król Fryc zwyciężył tylko dlatego, że dwóch dowódców austriackich rywalizowało ze sobą, zamiast wspólnie wykonywać rozkazy.

W 1910 r. Legniczanie postawili na górce Zwycięstwa (dziś ul. Złotoryjska, Wodociągi) obelisk ku czci król Fryca, bo już wtedy mało kto pamiętał o victori sprzed 150 lat.i

12.30 wyjazd rowerami pod przewodnictwem dyr Muzeum Miedzi p. Andrzeja Niedzielenki na miejsce bitwy w okolice wsi Pątnów Legnicki. Nad Czarną Wodą odwiedziła grupę Legnicka Telewizja Dami. Przez chwilę ni stąd ni zowąd rozpadał się krótkotrwały deszcz, zamieniając leśne dróżki w błotniste kałuże. Polno-leśnymi ścieżkami Dyrektor Muzeum Miedzi poprowadził prosto pod wzgórze 160 m (n.p.m.) słynne z 1760 r. zajmowane przez Prusaków. Przewodnik pokazywał po drodze miejsca rozlokowania wrogich wówczas wojsk. Dalej kolarze pojechali do Bieniowic czyli na tereny, które wówczas zajmowali Austriacy.

Skończył się lasek i rozpostarły się szerokie widoki na Równinę Legnicką i Pojezierze Kunickie. W Bieniowicach rowerzyści wjechali na asfalt i zaraz w prawo, z górki na Spaloną.

Vis a vis żwirowni w Spalonej na boisku sportowym zabieliły się historyczne namioty biwaku historycznego. Grupa pojechał ciut dalej do Domu Weselnego, gdzie ok.15.30 zakończyła się wycieczka dydaktyczna zorganizowana przez Muzeum Miedzi w Legnicy. Dyrektor p. Niedzielenko poinformował, że inscenizacja bitwy zacznie się o 18.00 na rzeczonym boisku a wstęp będzie gratisowy.


 

 

 

Podczas inscenizacji było kolorowo od mundurów z epoki oraz dużo dymu i huku z armat. Widzów nie było zbyt wielu a wynik bitwy zgodny z historią; Prusacy wygrali.


Legnica 15 sierpnia 2010 tekst i zdjęcia Halina Bierwiaczonek