Zlot Rowerowy z okazji X rocznicy podpisania umowy partnerskiej z miastem Drohobycz

23.07.2009 – 26.07.2009

w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Posejdon" w Kunicach

Klub Turystyki Rowerowej EkoRama PTTK przy Hucie Miedzi „Legnica” miał gości.

Przed dziesięcioma laty (w 1998 r.) kilkakrotne kontakty urzędników z Legnicy z drohobyckimi VIP-ami zaowocowały podpisaniem partnerskiego układu między miastami miedzi i soli.

W 2006 roku hutniczy Klub Turystyki Rowerowej EkoRama (w liczbie 16 rowerów) pojechał do Drohobycza, aby nawiązać osobiste kontakty. Klubowicze poznali m.in. mera Drohobycza Mikołaja Pietrowicza-Huka. Wspólne upodobania i podobna mentalność zaowocowały nawiązaniem trwałych więzi.

Od 23 do 26 lipca 2009 r. Legnica gościła grupę rowerzystów z Ukrainy w sile 11 rowerów z kierownikiem ekskursji Wasylem Karpynem i Tamarą Polakową - dwukrotną mistrzynią świata w kolarstwie w latach 1987 i 1988, także ze Lwowa.

Pierwszy wspólny wieczór wizyty zakłócił huragan, który z prędkością 150 km/godz. staranował żaglówki na jeziorze Kunickim, słupy energetyczne i stuletnie topole przy ul. Słonecznej w Kunicach.

Zgodnie z programem goście z Ukrainy na rowerach z przewodnikiem od rana zwiedzali Legnicę. Oglądali „Kwadrat”, w którym od wojny do 1993 r. na powierzchni ok. 40 hektarów kwaterowała Generalicja Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, poszkodowany park gdzie jednej chwili zniszczonych zostało 2,5 tys. drzew, a 400 innych było drastycznie okaleczonych, potem przejechali do IV Liceum Ukraińskiego w Legnicy.

Wieczorem w Kunicach odbyła się wymiana „gościńców" i komplementów. Zaczęło się od wręczenia prezesowi EkoRamy Robertowi Pireckiemu ukraińskiej flagi państwowej a zakończyło występem ludowego zespołu Echo z Chocianowca i zacieśnianiem kontaktów na tanecznym parkiecie.

W sobotę grupa ruszyła do Chocianowa na grób Włodzimierza Chomickiego, uważanego za protoplastę lwowskiego futbolu.

Więcej informacji w Kurierze Galicyjskim na str. 12.

Niedziela była dniem rozstania i umawiania się na kolejne spotkania na rowerowych trasach.

Tekst: Miedziowy Kalejdoskop 7/109 z lipca 2009 r.

hb