20-21.06.1998 - Zwiedzamy Pogórze Izerskie

W dniach 20-21 czerwca 1998 KTR "EkoRama zorganizował dwudniową wycieczkę rowerową na Pogórze Izerskie.

W pierwszy dzień Rajdu 18-osobowa grupa cyklistów wyjechała z Legnicy z ul. Sejmowej o godz.800 autobusem w kierunku Gryfowa Śląskiego. W małym miasteczku jakim jest Gryfów Śląski grupa zwiedziła gotycki kościół św. Jadwigi, w rynku renesansowy ratusz z 1524 r. Wokół miasta zachowane pozostałości obwarowań miejskich z XV-XVI w.

Od Gryfowa rowerzyści (już na rowerach) udali się w kierunku miejscowości Sucha i nieopodal stojącego na granitowej skale zamku Czocha. Po drodze położonej wzdłuż jezior zaporowych - Złotnickiego i Leśniańskiego przejechali przez Złoty Potok, Złotniki Lubańskie (wieś założona w 1654 r. jako osada górnicza czeskich górników eksploatujących aluwialne złoto. Zwiedzili kwadratowy rynek, ratusz i obok stojącą 70-metrowej głębokości studnie. Następnie przejechali do zamku Czocha. Położony na granitowej skale nad brzegiem jeziora Leśniańskiego, wzmiankowany w 1329 r. jako własność księcia Henryka Jaworskiego, w 1346 przeszedł do Czech i stał się własnością rycerska, w XVI w. znacznie przebudowany, w 1793 r. budowlę zniszczył pożar, na początku XX w. znacznie przebudowany

Obecnie mieści się tu dom wypoczynkowy.

Z zamku Czocha rowerzyści przejechali przez zaporę na Kwisie położonej na jeziorze Leśniańskim. Wysokość zapory 30m.

Następnie udali się do wsi Bożkowice, gdzie zakwaterowali w ośrodku domków campingowych.

Kolejnym etapem w 1 dniu był wyjazd do Czech na trasie Bożkowice - Baworowa - Leśna - Miłoszów -Srbska (Czechy). Powrót do ośrodka na tej samej trasie.

Wieczorem przy ognisku odbył się konkurs dla dzieci na najciekawszą karykaturę członków Zarządu Klubu.

Długość trasy w 1 dniu - 45 km.

Następnego dnia powrót i wyjazd nastąpił o godz.900.

Przebieg trasy: Bożkowice - Biedrzychowice - Gryfów Śląski - Lwówek Śl. - Cygańskie Skały - Pielgrzymka - Złotoryja - Legnica. Przyjazd do Legnicy o godz. 1700. Długość trasy w 2-gim dniu 83 km, łącznie w 2 dni przejechano 128 km.